fbpx

Ogólne Warunki Ubezpieczenia definiują jacht jako statek o napędzie żaglowym, bądź żaglowo-motorowym przeznaczonym do pływania na wodach śródlądowych, czyli po jeziorach. W Polsce ubezpieczenie jachtów jest dobrowolne. Jednakże wielu właścicieli łodzi wykupuje polisy, gdyż zagrożenia pogodowe typu burze, szkwał czy gradobicia są coraz powszechniejszymi zjawiskami na naszych jeziorach.  Ubezpieczenie jachtów śródlądowych zapewni maksymalną ochronę na wodach.

ubezpieczenie jachtów śródlądowych poza sezonem

Ubezpieczeniem możemy objąć nie tylko łodzie żaglowe, żaglowo-motorowe czy motorowe. Możemy ubezpieczyć również sprzęt pływający, czyli kajaki, rowery wodne, czy łodzie wiosłowe. Także deski surfingowe i windsurfingowe wraz z potrzebnym do nich sprzętem. Szczególnie jeśli bierzemy udział w zawodach sportowych. 

Podstawowy pakiet ubezpieczenia jachtów zawiera CASCO naszej łodzi i OC dla nas i członków naszej załogi. Dodatkowo możemy wykupić Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) dla siebie i załogi, a także rzeczy osobistych załogi. 

Ubezpieczenie CASCO jachtów śródlądowych 

Jacht CASCO działa podobnie jak w przypadku samochodów, mianowicie chroni łódź od skutków nieprzewidzianych zdarzeń. Obejmuje szkodę całkowitą, lub częściową. Jeżeli nasz jacht osiadł na mieliźnie, potrzebne jest jego podniesienie z wody i przetransportowanie do stoczni. Koszty całej operacji,  łącznie z dźwigiem i zabezpieczeniem pasażerów, zostaną pokryte z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie CASCO zawiera również ochronę przed kolizją z innym statkiem, zatonięciem czy szkodami wyrządzonymi podczas transportu. Podobnie, jak mieszkanie możemy ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem, tak posiadając CASCO, konsekwencje kradzieży zostaną pokryte przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.  

ubezpieczonie jachtu śródlądowego od zatonięcia

Wysokość składki na ubezpieczenie warunkuje wiele czynników. Właściciele droższych jachtów muszą zapłacić wyższą składkę. Również za łódź motorową zapłacimy więcej, niż za żaglową. Cena również zależy od mocy silnika, a także tego, czy będziemy pływać nim prywatnie czy w zawodach sportowych. Uczestnicząc jachtem w regatach, zawodach czy szkoleniach, musimy wykupić rozszerzenie ubezpieczenia podstawowego. 

Ubezpieczenie OC  

Na wodzie, podobnie zresztą jak na lądzie, nie trudno zrobić komuś krzywdę. Nawet najlepszym żeglarzom zdarza się utrata sterowności i uderzenie w inna żaglówkę. Wywrócona łódź i załoga za burtą to również dość częste zjawisko. Chwila nieuwagi i podczas cumowania możemy nieumyślnie uderzyć w przechodzącego po porcie człowieka. Brak ubezpieczenia OC równoznaczny jest z koniecznością wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu z własnych środków. Wysokość odszkodowania, które będziemy musieli pokryć, może być bardzo wysoka. Szczególnie jeśli uderzymy w ekskluzywną łódź, bądź spowodujemy u kogoś stały uszczerbek na zdrowiu.  

ubezpieczenie jachtu ciemne chmury

Wykupując zatem polisę OC w życiu prywatnym, bądź gdy posiadamy już takową, należy rozszerzyć ją o terytorium wód, po których zamierzamy pływać. Należy również zadbać o to, by polisa działała także w okresie zimowym. Warto wiedzieć, iż odszkodowanie z polisy wypłacane jest nie tylko w momencie uszkodzenia innej jednostki pływającej, lecz również człowieka, który nie jest częścią załogi. 

Wybierając się w rejsy morskie musimy pamiętać, iż ubezpieczenie OC, które jest dodatkowe w Polsce, w innych krajach (Włochy, Grecja czy Chorwacja) jest obowiązkowe. Również właściciele niektórych portów i marin wymagają od klientów ubezpieczenia OC.

NNW i ubezpieczenie mienia załogi i gości 

Po wykupieniu pakietu podstawowego CASCO i OC warto również zadbać o bezpieczeństwo członków załogi i gości przebywających na jachcie. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków w tym przypadku działa tak samo jak na NNW na lądzie. Zapewnia odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, bądź śmierci osoby znajdującej się na jachcie.  

Ubezpieczenie mienia natomiast zabezpiecza nas, i osoby przebywające na łodzi przed finansowymi skutkami utraty osobistej ruchomości. Żeglując jachtem, często zabieramy ze sobą sprzęt elektroniczny typu telefon komórkowy, laptop. Potrzebujemy też specjalistycznej odzieży ochronnej. W momencie przewrócenia się łodzi, bądź gdy my, lub nasz gość nieopatrznie wypadnie za burtę, rzeczy osobiste i odzież mogą zostać zniszczone lub utracone. Towarzystwo Ubezpieczeniowe w takim przypadku wypłaci odszkodowanie pokrywające nasze straty. 

Wyłączenia w ubezpieczeniu jachtów śródlądowych 

Każda polisa w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU) zawiera wykaz wyłączeń, czyli przypadki zdarzeń, za które Ubezpieczyciel nie odpowiada. W przypadku ubezpieczenia jachtów śródlądowych Towarzystwa nie wypłacą odszkodowania, gdy wypadek był wynikiem rażącego niedbalstwa. Jest to np. sytuacja, w której sterujący łodzią był pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających. Również kiedy sternikiem była osoba bez uprawnień, czy wpadek był zaniedbaniem ze strony załogi. 

kutry ubezpieczone na mieliźnie

Niektóre Towarzystwa nie ubezpieczają jachtów starszych niż 10 lat, a także nie odpowiadają za kradzież silnika przyczepnego w ramach podstawowej polisy. Musimy wtedy zapłacić dodatkową składkę. Z warunków polisy wyłączone są również wady materiałowe, jeśli przyczyną wypadku był np. złamany nowy ściągacz want. Polisa CASCO pokryje koszty rzeczoznawcy, transportu i naprawy. Jednak nie pokryje kosztów nowego ściągacza, ponieważ pokrywane są jedynie szkody powstające przez wady materiałowe. 

Wbrew pozorom żeglując łodzią jesteśmy narażeni na więcej nieprzewidzianych sytuacji, niż kierując samochodem na drodze. Wszystkiemu winne gwałtowne zmiany pogody, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na wodzie. W jednej chwili spokojny rejs zamienia się w walkę z żywiołem. Kompleksowe ubezpieczenie jachtów śródlądowych zapewni ochronę nie tylko naszej jednostki pływającej, lecz również  załodze. Dobrze dobrane CASCO nie narazi nas na koszty powypadkowe, które w większości przypadków przekraczają nawet wartość łodzi.  

Elastyczna oferta ubezpieczeń jachtów pozwoli dostosować polisę do naszych potrzeb. Zapraszamy do naszej agencji Ultra Ubezpieczenia, bądź skorzystania z formularza kontaktowego. Na naszej stronie znajdziesz również współpracującego z nami agenta w swojej okolicy

https://rf.gov.pl/czesto-zadawane-pytania/ubezpieczenia-majatkowe-mieszkan-i-domow-assistance/Czym_sa_wylaczenia_ochrony_ubezpieczeniowej_i_jakie_wylaczenia_mozna_spotkac_w_ubezpieczeniach_domow_i_mieszkan____1469

https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/pojazdy/kompleksowe-ubezpieczenie-jachtow-srodladowych 

https://www.warta.pl/ubezpieczenia/firma/ubezpieczenia-morskie