fbpx

„Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi” – pisał Winston Groom w książce pt. „Forrest Gump”. Potrafi nas nie tylko pozytywnie zaskoczyć, lecz również porządnie rzucić kłody pod nogi.  Wtedy z pomocą przychodzi nam ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, czyli zwanej potocznie OC.

Zakres OC w życiu prywatnym obejmuje nie tylko szkody powstałe przez nas, lecz także w związku z posiadaniem domu/mieszkania bądź zwierząt. Również wyrządzone w związku z opieką na małoletnimi. Objęci ubezpieczeniem mogą być również nasi bliscy jak dziecko, małżonek czy partner. W niektórych przypadkach nawet osoby pomagające w domu (opiekunka do dziecka, osoba sprzątająca czy ogrodnik).

Spadająca doniczka z balkonu zniszczy czyjś samochód, przez pęknięty wężyk w pralce woda zaleje mieszkanie sąsiada czy dziecko przez nieuwagę uszkodzi witrynę sklepową. Wszystkie te sytuacje obejmuje OC w życiu prywatnym. Jeśli jeżdżąc na hulajnodze, bądź rowerze wpadniemy na inna osobę, bądź ktoś złamie nogę na naszej nieodśnieżonej posesji, czy nasza pomoc domowa uszkodzi przez przypadek mienie naszego gościa, wtedy nie my, lecz ubezpieczyciel pokryje koszty wynikłe ze szkód.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym często sprzedawane jest w ramach pakietowej polisy ubezpieczenia mieszkania. Powinniśmy jednak rozważyć rezygnację z tej opcji na rzecz dwóch oddzielnych umów, gdy zakres ubezpieczenia nie spełnia naszych oczekiwań.

Rozszerzenia polisy

Przed kupnem ubezpieczenia należy uważnie zapoznać się z jego treścią, szczególnie z warunkami ubezpieczenia (OWU). Ważne jest też to, gdzie takie ubezpieczenie obowiązuje, jaki jest jego zakres terytorialny. Jeżeli zakres ubezpieczenia nie uwzględnia niektórych naszych potrzeb trzeba go rozszerzyć.

Rozszerzenie może obejmować wynajmowane przez nas mieszkanie, małe jednostki pływające czy pojazdy, których nie obejmuje obowiązkowe OC. Rozszerzeniem możemy objąć np.: psa, który zaliczony jest do agresywnej rasy, prywatny wyjazd poza granice kraju, uczestnictwo w polowaniach.

Specjalną ochroną możemy objąć czas remontu lub budowy domu, czyli wszelkie ewentualne szkody typu uszkodzenia instalacji czy mienia sąsiada, jeśli zostały wyrządzone nieumyślnie.

Naszą polisą OC w życiu prywatnym możemy też objąć OC osoby, która wynajmuje nasze mieszkanie. Jeśli najemca wyrządzi szkodę sąsiadowi, wtedy koszty pokrywane są z tytułu naszego ubezpieczenia.  

Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, jak każde ubezpieczenie ma swoje ograniczenia. Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania jeśli szkoda zostanie spowodowana z premedytacją, bądź pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Również gdy zdarzenie wystąpi podczas wykonywania przez nas działalności gospodarczej, ponieważ tego rodzaju przypadki obejmuje oddzielna polisa OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Do wyłączeń należeć mogą m.in. sporty ekstremalne i szkody powstałe w wyniku uczestnictwa w polowaniu i użycia broni palnej. Ubezpieczyciel raczej nie wypłaci też odszkodowania, za szkody wyrządzone osobom bliskim.

Oddzielną gałęzią wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej jest rażące niedbalstwo. Pod tym pojęciem ubezpieczyciel ma na myśli sytuację, w której ubezpieczony nie przewiduje szkody jako skutku swojego działania lub zaniechania, a powinien go przewidzieć. Przykładowo jeśli pozwolimy dzieciom na niebezpieczną zabawę, w wyniku której poniesione zostaną przez osoby trzecie szkody materialne, wtedy nie możemy liczyć na ochronę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie OC możemy rozszerzyć o ochronę przed rażącym niedbalstwem. Zadziała ona zadziała pod warunkiem, gdy sprawca szkody nie miał zamiaru jej popełnić.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przydaje się na co dzień, jak również gdy planujemy wakacje. Aby uzyskać najlepszą ochronę przed skutkami nieprzewidzianych, a często bardzo stresujących sytuacji, powinniśmy wybrać odpowiednie dla nas rozszerzenia polisy.  Szerokie spectrum dostępnych opcji skłania do tego, by wybrać odpowiedniego doradcę ubezpieczeniowego. W naszej agencji Ultra Ubezpieczenia zapewniamy pełen wachlarz produktów OC jak również fachową i rzetelną poradę. W tym celu zapraszamy do naszego biura w Olsztynie, bądź skorzystania z formularza kontaktowego. Na naszej stronie znajdziesz również współpracującego z nami agenta w swojej okolicy.

więcej na temat:
https://www.rf.gov.pl/orzecznictwo/art-827-szkoda-umyslna/Razace_niedbalstwo__663
https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/odpowiedzialnosc-cywilna/oc-w-zyciu-prywatnym
https://www.warta.pl/ubezpieczenia/dom/oc