fbpx

Słowo assistance w języku angielskim oznacza: pomoc, wsparcie, ratunek. Natomiast w branży ubezpieczeniowej usługą asisstance nazywamy świadczenie pomocy ubezpieczonemu w szeroko pojętych, nagłych sytuacjach. Przeważnie taki pakiet kojarzy się nam z polisami samochodowymi, jednak coraz popularniejszy staje się home assistance, czyli assistance domowy. W ramach tej usługi osoba ubezpieczona, w której domu doszło do awarii, może skorzystać z pomocy rozmaitych fachowców. 

Czym się różni Assistance Domowy od ubezpieczenia mieszkania ?

assistance domowy zawór wody

Ubezpieczenie domu lub mieszkania chroni naszą nieruchomość przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Ubezpieczony dostanie odszkodowanie, gdy w jego domu dojdzie do zniszczeń w wyniku kradzieży z włamaniem, pożaru czy innych zdarzeń losowych. Natomiast assistance obejmuje swoim zakresem pomoc fachowców, organizację doraźnej pomocy w przypadku pożaru domu czy zalania. Zorganizowanie noclegu w hotelu, wykonanie wyceny zniszczeń czy opiekę nad dziećmi. Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia domu otrzymamy po jakims czasie od zdarzenia, natomiast pomoc assistance jest doraźna, czyli w momencie trwania awarii udzielane jest wsparcie. 

Co obejmuje usługa Home Assistance ?

Assistance domowy gwarantuje całodobową pomoc w określonych w umowie sytuacjach. Ogólne Warunki Umowy (OWU) szczegółowo opisują charakter zdarzeń losowych, awarii czy wypadku w domu. 

Po nastąpieniu zdarzenia, poza wypłatą odszkodowania z tytułu polisy mieszkaniowej, otrzymamy wsparcie w postaci: 

  • Transportu naszego mienia do wskazanego miejsca czasowego pobytu (w sytuacji,  gdy nasza nieruchomość nie nadaje się do zamieszkania) 
  • Dozóru pozostawionego bez opieki domu i mienia, specjalistycznych napraw czy pomocy w dokonaniu wyceny strat 
  • Opieki medycznej, jeżeli na skutek nieszczęśliwego wypadku w domu doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu.  
  • Opieki nad dziećmi, bądź zwierzętami, jeśli będziemy potrzebowali nagłej hospitalizacji Infolinii ubezpieczyciela, dzięki której dostaniemy informacje o najbliższych dostępnych placówkach medycznych czy numerów telefonu fachowców. 

Usługa Assistance obejmuje nie tylko nas, lecz również naszych bliskich. Jeśli okaże się, że nasz współmałżonek na skutek nieszczęśliwego wypadku musi spędzić jakiś czas w szpitalu, ubezpieczyciel w ramach usługi zorganizuje opiekę nie tylko nad dziećmi, ale też np.nad osobami starszymi, które mieszkają z nami i wymagają opieki. 

Assistance Domowy a wezwanie specjalisty we własnym zakresie  

Nagłe awarie w domu często wzbudzają u nas silne emocje. W jednym momencie musimy opanować skutki zdarzenia i znaleźć najlepsze rozwiązanie problemu. Trzeba na szybko przeglądać Internet w poszukiwaniu namiarów na odpowiedniego fachowca, bądź obdzwonić przychodnie lekarskie w poszukiwaniu lekarza na cito. Nie zawsze jednak możemy mieć pewność, że fachowiec przez nas znaleziony faktycznie zna się na swojej pracy.  

elektryk assistance naprawiający gniazdko

Posiadając pakiet Assistance wystarczy skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela, podać numer polisy, adres i opisać sytuację. Konsultant telefoniczny wyśle wtedy odpowiedniego fachowca, bądź zorganizuje nam potrzebną pomoc doraźną.  Towarzystwa Ubezpieczeniowe współpracują tylko z najlepszymi specjalistami, także możemy mieć pewność co do profesjonalnej obsługi. Za usługi z których skorzystamy nie musimy płacić. Z fachowcem rozlicza się Ubezpieczyciel, klient opłaca tylko ubezpieczeniową składkę roczną. 

Czego nie obejmuje pakiet usług? 

Jak każda polisa, tak samo Home Assistance ma swoje wyłączenia. Jest to lista sytuacji, w których Ubezpieczyciel może odmówić opłaty za wykonane dla nas usługi. W pierwszej kolejności musimy pamiętać, iż Assistance dotyczy naszej nieruchomości, bądź tej w której jesteśmy zameldowani. Nie możemy korzystać z usług w mieszkaniu naszych krewnych czy sąsiadów. 

Z pomocy fachowca możemy skorzystać tylko w wyniku nagłego zdarzenia losowego. Liczba interwencji określona jest w OWU polisy. Przeważnie przysługują nam dwie wizyty w ciągu roku, niezależnie od ilości zdarzeń. Pomoc specjalisty informatyka również jest ograniczona, dlatego nie możemy go wzywać przy każdej drobnej awarii sprzętu. 

hydraulik assistance naprawiający zlew

Bezpłatna pomoc jest tylko w granicach kwoty i za określone w OWU naprawy. Przeważnie ta kwota wynosi do 500zł, a w niej zawiera się również przyjazd fachowca na miejsce. Jeśli mieszkamy w większym mieście dojazd z naprawą może przekroczyć tę kwotę, wtedy różnice musimy pokryć z własnych środków. Części zamienne użyte do naprawy, jak również materiały dodatkowe jak kleje, smary, taśmy również musimy opłacić sami. 

Polisa dokładnie też precyzuje wiek sprzętu, który może zostać naprawiony. Przeważnie nie może być starszy niż sześć lat. Wiek dokumentujemy paragonem, który warto zawczasu przygotować.  Musimy też mieć na uwadze, że sprzęt posiadający gwarancję a naprawiony w ramach pakietu Assistance Domowy może ową gwarancję stracić. 

Atuty usługi Assistance 

Doświadczając nieszczęśliwego zdarzenia stajemy się poszkodowanymi, którzy w pierwszej kolejności muszą opanować sytuację. Potrzebujemy znaleźć fachowców zorganizować transport czy pilną opiekę nad dziećmi. W takich właśnie przypadkach przydaję się Assistance Domowy. Pieniądze z polisy mieszkaniowej rozwiążą problemy pokrycia kosztów szkód, jednak wypłata nastąpi po jakimś czasie, a nagłe wydarzenia potrzebują nagłych rozwiązań. Jeśli na skutek klęski żywiołowej czy awarii zostaniemy odcięci od Internetu, poszukiwanie fachowców może być znacznie utrudnione. Możliwość organizacji pomocy jednym telefonem na infolinię może być nie do przecenienia. 

Ubezpieczenie mieszkania warto zatem wspomóc pakietem Assistance. Zapraszamy do naszego biura Ultra Ubezpieczenia, gdzie nasi agenci dobiorą najbardziej optymalną usługę. W razie pytań prosimy skorzystać z formularza kontaktowego, bądź wyszukać agenta w swojej okolicy. 

https://rf.gov.pl/czesto-zadawane-pytania/ubezpieczenia-majatkowe-mieszkan-i-domow-assistance/Co_to_jest_ubezpieczenie_assistance_domowe_i_na_czym_ono_polega___1463

https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/524702,assistance-coraz-popularniejsze.html

https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/moje-zycie/cztery-katy/assistance-domowe