fbpx

Piorun, grad, powódź, ogień, huragan czy trzęsienie ziemi – to wszystko wchodzi w zakres zdarzeń losowych. Są to zdarzenia przyszłe, które powstają bez wpływu ubezpieczającego, a ich zaistnienie zależy tylko i wyłącznie od przypadku. Nieoczywistymi zdarzeniami losowymi są np.: zapadanie się ziemi, upadek maszyn powietrznych bądź huk ponaddźwiękowy. Niektóre wywoływane są przez żywioły występujące w przyrodzie, inne jak np. uderzenie pojazdu w dom, przez niezamierzone działanie człowieka. Od wszystkich wyżej wymienionych ochroni naszą nieruchomość ubezpieczenie domu bądź mieszkania od zdarzeń losowych.


Warto ubezpieczyć dom

Ubezpieczenie domu i mieszkania od zdarzeń losowych jest niczym innym jak ochroną naszych domów i mieszkań przed nieprzewidzianymi sytuacjami. W 2016 r. ubezpieczyciele wypłacili aż 1,3 mld zł odszkodowania za szkody w nieruchomościach powstałe przez żywioły czy nieumyślne działanie człowieka. Każdy wypadek losowy generuje za sobą spore koszty, które niejednokrotnie przewyższają nasze oszczędności, jeśli takowe posiadamy. 

ogień trawiący dom

Niejednokrotnie zdarzenie losowe doświadcza nie tylko sam budynek, lecz także wyposażenie zwane ruchomością, czyli meble, sprzęty RTV/AGD, odzież czy biżuterię. Mieniem ruchomym również są podłogi, instalacje, glazura i armatura. Ubezpieczeniem nieruchomości od zdarzeń losowych możemy objąć również wózek dziecięcy, meble ogrodowe a nawet rośliny doniczkowe.

W przypadku domów wolnostojących warto rozszerzyć ubezpieczenie o mury, czyli konstrukcje nieruchomości. Należą do nich nie tylko ściany, lecz także fundamenty, dach, drzwi i okna.

Ubezpieczenie mieszkania a kredyt hipoteczny

zrujnowane domy po trzęsieniu ziemi

Kupując mieszkanie na kredyt jesteśmy zobowiązani do wykupienia jego ubezpieczenia. Banki dokładnie określają warunki, jakie musi spełnić polisa. Zazwyczaj jest to ubezpieczenie z podstawowym zakresem na sumę odpowiadającą wysokości kredytu. Większość klientów decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ podstawowy zakres niesie za sobą niską składkę. Jednak musimy mieć świadomość, iż takie podejście grozi niedoubezpieczeniem. W praktyce wygląda to tak, że płacimy za produkt, który nie chroni w pełni naszego mienia, a w przypadku zdarzenia sami musimy pokryć szkody. Również w przypadku ustalenia zbyt niskich sum ubezpieczenia, polisa pokryje tylko częściowo straty finansowe.

Jeśli chcemy posiadać kompleksową ochronę naszej nieruchomości musimy wybrać polisę podstawową i wykupić rozszerzenia na wyposażenie mieszkania/domu. Brak dodatków, w przypadku potencjalnej szkody może nas kosztować dużo więcej niż sama polisa.

Zapraszamy do naszej agencji Ultra Ubezpieczenia na szczegółową analizę różnych wariantów polisy, bądź skorzystania z formularza kontaktowego. Na naszej stronie znajdziesz również współpracującego z nami agenta w swojej okolicy.   

Więcej na temat:
https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/dom-i-mieszkanie/ubezpieczenie-domu
https://axa.pl/ubezpieczenia-nieruchomosci/co-ubezpieczyc/
https://piu.org.pl/wydawnictwo/ubezpieczenia-zmieniaja-polske-polakow/