801 002 115; 662 251 057 biuro@ultra-ubezpieczenia.pl facebook.com/UltraUbezpieczenia

Udział własny w szkodzie

Jeśli chcesz obniżyć koszt ubezpieczenia AC, możesz wybrać opcję udziału własnego w szkodzie, inaczej franszyzę redukcyjną. Im wyższy udział własny w szkodzie, tym teoretycznie cena za ubezpieczenie powinna być niższa. Udział własny określa, jaką część szkody będziesz musiał pokryć z własnych środków. Wysoki udział własny, oznacza niższą składkę i niższe odszkodowanie. W zależności od zakładu ubezpieczeń, ustalany jest indywidualnie, a jego szczegółowy opis znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU)

 Ubezpieczyciel może określić udział własny na dwa sposoby:

udział własny kierowcy w naprawach
  • Procentowo – np. udział zostanie ustalony na 10 proc. Wartość szkody wyniesie 5 tys. złotych, to w ramach odszkodowania ubezpieczyciel wypłaci Ci 4500 zł. Pozostałe 500 zł pokrywasz z własnej kieszeni. 
  • Kwotowo – np. udział w szkodzie ustalony jest na 300 zł. Wartość szkody zostanie ustalona na 1000 zł.  Ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie równe 700 zł. Po prostu od wyliczonej kwoty zostanie odliczony twój udział w szkodzie.

Opcja udziału własnego w ubezpieczeniu ac jest dobrowolna. Jednak zakup polisy AC bez udziału własnego, może wiązać się z wyższą składką.

Udział własny w szkodzie. Czy warto?

  • Tak, jeżeli zależy Ci na obniżeniu wysokości składki,
  • Tak, jeśli posiadasz auto o niskiej wartości
  • Tak, jeśli parkujesz auto zazwyczaj w bezpiecznych miejscach i ryzyko uszkodzenia bądź kradzieży samochodu jest niskie
  • Nie, jeśli posiadasz luksusowy samochód ( za skradziony samochód wart 100 tysięcy złotych, otrzymasz o 10 tysięcy mniejsze odszkodowanie.
  • Nie, jeśli masz nowy samochód (wysokie koszty naprawy, ryzyko kradzieży

WAŻNE: Należy również pamiętać, że w sytuacji, gdy samochód jest w kredycie i mamy ustanowioną cesję na bank, to bank musi wyrazić zgodę na wykupienie autocasco z udziałem własnym.

Jeśli wybierzesz udział własny w szkodzie, to zapłacisz dużo mniej za autocasco. Jednak taka oszczędność może się okazać złym rozwiązaniem, w przypadku pojazdów o dużej wartości. Warto każdy przypadek analizować indywidualnie. Zapraszamy do naszej multiagencji Ultra Ubezpieczenia. Sprawdzimy, czy w odniesieniu do Twojego auta udział własny w szkodzie będzie korzystnym rozwiązaniem.  

Nie jesteś z Olsztyna? Znajdź agenta w swojej okolicy!

Źródła:
Uniqa
Allianz

projekt, wykonanie i administracja z ❤ digitalaxy.eu