801 002 115; 662 251 057 biuro@ultra-ubezpieczenia.pl facebook.com/UltraUbezpieczenia

Kierowco, winter is coming!

Nieuchronnie, wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Opady śniegu i mrozy potrafią wzbudzić w dzieciach niemałą ekscytację. Bałwany, śnieżki, ślizgawki i inne zimowe atrakcje. Kierowcom jednak zima kojarzy się przede wszystkim ze skrobaniem szyb, problemami z akumulatorem i częstszymi stłuczkami. Nerwami o ciemnym, zimnym poranku przy oporządzaniu samochodu. Jak zatem przejść nadchodzący sezon w stanie psychicznego zrównoważenia? Nie dać się zaskoczyć i przygotować samochód do zimy. 

Samochodowe DIY zimą 

Przygotowania samochodu do zimy warto zacząć od opon. W Polsce nie ma jednoznacznych przepisów, które nakazują wymianę opon z zimowych na letnie. Kierowcy zatem decydują sami, na jakich oponach będą jeździć cały rok. Przepisy regulują jedynie, iż bieżnik opon nie może mieć mniej niż 1,6 mm. Jednakże dla pełnej skuteczności zimą, wysokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 4 mm. W praktyce opony zimowe zakładane są pod koniec listopada, kiedy temperatury przez kilka dni z rzędu spadają poniżej 7 st C. Wybierając opony zimowe należy pamiętać, by rozmiarowo były takie same jak letnie. Aktywne systemy bezpieczeństwa w autach, czyli ABS/ESP są dostrojone do konkretnego rozmiaru ogumienia.   

przygotowanie samochodu zimą

Sezon zimowy to również czas na zastosowanie większych, gumowych dywaników. Zatrzymują one wodę, którą wnosimy do samochodu na butach. Zwykły dywanik przepuszcza wodę, która później zatrzymuje się pod wykładziną podłogi. Przez nagrzewanie w aucie woda ta paruje, co prowadzi do problemu zamglonych okien. 

Skutecznym natomiast sposobem na zaparowane okna jest klimatyzacja. Odparowywanie szyb za pomocą klimatyzacji jest dużo szybsze, niż przy samym podgrzewaniu. Ponadto jednoczesne uruchomienie klimatyzacji i ogrzewania pozwoli redukować wilgoć w samochodzie. 

oszroniony samochod podczas zimy

Warto również sprawdzić stan żarówek pozycyjnych i sygnalizacyjnych. Jeśli bańki żarówek są przydymione, to znak, że są przestarzałe. Należy je wtedy wymienić na nowe. W sklepach dostępne są również lekkie trapy do podkładania pod koła. Pomagają one wyjechać, po zakopaniu się samochodu w śniegu. 

W warsztacie samochodowym 

Przygotowując się do zimy warto zrobić przegląd w warsztacie samochodowym. Ustalić sprawność dwóch kluczowych układów: kierowniczego i hamulcowego. Szczególnie ważne to jest, ze względu na warunki atmosferyczne. Zimą na drodze często pojawia się cienka niewidoczna warstwa lodu. Niesprawne w pełni hamulce gwarantują kolizję.  

przygotowanie samochodu do zimy

Podczas przeglądu samochodu należy również zrobić elektroniczny test akumulatora. Sprawdzić czy jest sprawny i ma odpowiednią pojemność.
Ujemne temperatury obniżają efektywność akumulatora. Wysłużoną baterię powinno się zatem zamienić na nową. Obecnie na rynku dostępna jest linia „carbon”, która ładuje się dwa razy szybciej. 

Wskazanym jest ponadto sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia, oraz płynu hamulcowego, gdyż szybko chłonie wilgoć. 

Gdy zima już nadejdzie 

Przygotowania dobiegły końca, zima nadeszła. Nie zaskoczyła nas, lecz również nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Poniżej lista rzeczy, których nie należy robić samochodowi zimą: 

  • Nie ogrzewaj kluczyka zapalniczką – wysoka temperatura możne zniszczyć moduł immobilizera
  • Nie używaj WD-40 do zamków samochodowych – jego parujące składniki usuwają smar, który jest potrzebny do prawidłowego działania zamku 
  • Nie dodawaj gazu od razu po odpaleniu auta – trzeba zaczekać około minuty, by olej silnikowy został rozprowadzony po silniku
  • Nie odrywaj zamarzniętych wycieraczek na siłę – zniszczą się, należy poczekać, aż szyba się ogrzeje 
  • Nie wyjmuj sam akumulatora – po odłączeniu baterii, jednostki sterujące silnika w nowoczesnych samochodach podatne są na błędy; nie wszystkie będzie można skorygować samodzielnie po ponownym podłączeniu.  
samochod podczas zimy

Sezon zimowy nie jest ulubionym czasem kierowców. Ta ciągła niepewność, czy samochód odpali, czy po drodze nie będzie kolizji, czy zdążymy do pracy. Przygotowując samochód do zimy, warto zadbać nie tylko o jego stan techniczny, lecz również o własny spokój. W obliczu pogodowego wyzwania, nie musimy być zdani tylko na siebie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe od lat oferują szereg pakietów assistance, niezwykle przydatnych w nieprzewidzianych sytuacjach.  

W celu zapoznania się z ofertą zapraszamy do naszej agencji Ultra Ubezpieczenia, bądź skorzystania z formularza kontaktowego. Na naszej stronie znajdziesz również współpracującego z nami agenta w swojej okolicy.  

Źródła:
https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/przygotowanie-auta-do-zimy/2v3sx3x
http://moto.pl/MotoPL/56,110451,8823244,Czego_nie_robic_zima_,,ga.html
https://www.motofakty.pl/artykul/jak-uruchomic-samochod-na-mrozie-poradnik.html
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2017/2338/1

projekt, wykonanie i administracja z ❤ digitalaxy.eu